Последното обновяване Windows 10 Creators Update на операционната система на Microsoft направи възможно използването на последната версия с дългосрочна поддръжка на Ubuntu, а именно 16.04 Xenial Xerus (вж. нашата статия за най-новата версия на Ubuntu). Вероятно знаете, че от първото си годишно обновяване Windows 10 позволява директното пускане на Linux без нуждата от виртуална машина.
Това става чрез специална подсистема (Windows Subsystem for Linux или WSL), която превежда в реално време системните заявки на Linux към системните заявки на Windows, т.е. можете да стартирате Linux команди от командния интерпретатор bash, който пък се стартира от командния ред на Windows 10. На практика под Windows се инсталира потребителското пространство на Ubuntu. Всичко това беше постигнато чрез тясното сътрудничество между Microsoft и Canonical, компанията, стояща зад Ubuntu.
Новината, която искаме да съобщим тук е, че скорошното обновяване на Windows 10 позволява обновяване на Ubuntu от версия 14.04 до версия 16.04 и освен това добавя поддръжка за много нови командни инструменти и подобрява работата на наличните досега команди. Значително е подобрена съвместимостта на WSL със системния интерфейс на Linux, което води до безпроблемна работа на голям брой инструменти, повечето от които се използват от разработчиците на софтуер. Сред тях са apt, sed, grep, awk, top, tmux, ssh, scp, bash, zsh, fish, vim, emacs, nano, git, gdb, включително разпространените езици за програмиране: Node.js и npm, Ruby и Gems, Java и Maven, Python и Pip, C/C++, C# & .NET Core и Nuget, Go, Rust, Haskell, Elixir/Erlang и уеб-инструментите: sshd, Apache, lighttpd, nginx, MySQL, PostgreSQL и др. Ние установихме, че след обновяването вече работят и команди като ping и ifconfig, който отказваха да тръгнат при предишната версия на WSL. Сред останалите подобрения са възможността за използване на мишката в графичните текстови инструменти (например в Midnight Commander), поддръжката на 24-битови цветове от конзолата, възможността за стартиране на Windows приложения от bash и обратното (стартиране на Linux команди от Windows) и др.
От Ubuntu 14.04. към Ubuntu 16.04
Ние инсталирахме bash под Windows още с появата на тази възможност през миналата година, така че сега веднага последвахме съветите на Microsoft за обновяване на Ubuntu до 16.04, което не се осъществява автоматично. Единият вариант е да използвате в bash стандартната команда за обновяване на дистрибуцията:
$ sudo do-release-upgrade
който обаче може да доведе до затруднения или проблеми.
Вторият начин е да изтриете цялата съществуваща дистрибуция на Ubuntu и да инсталирате новата версия след това. Този подход обаче ще изтрие всички файлове и настройки, които сте запазили във файловата система на Ubuntu, така че ще се наложи първо да ги архивирате в някоя директория под Windows (например /mnt/c/temp/wslbackup). След това можете да изпълните следните команди в cmd или PowerShell конзола:
C:\> lxrun /uninstall /full /y
C:\> lxrun /install
Последната команда ще изтегли и инсталира копие на Ubuntu 16.04 във вашия компютър. По време на процеса, който протича няколко минути, ще се наложи да потвърдите какъв да бъде локала на инсталацията (при нас беше разпознат и инсталиран bg-BG без проблеми) и да създадете потребител по подразбиране за инсталацията на Ubuntu, който може да бъде различен от съществуващите потребители на Windows. След края на процеса изпълнете bash и ще се озовете в Ubuntu 16.04 под Windows. Преживяването е вълнуващо, поне за нас...
Вече можете да използвате познатите ви Linux команди и да инсталирате тези, които не са налични по познатия начин (например $ sudo apt-get install mc за инсталиране на Midnight Commander).